Loose fit denim short
$95.00
Rated 3.00 out of 5 based on 2 customer ratings
(2 customer reviews)
- Beautiful color
- Vegan nail polish
- Up to 60 days for free return
With the new fashion trends and all the available shopping options you can order your clothes online and make money without even leaving your house.
These days you can take your own inspiration and create something new for yourself. All you need to do is read books and magazines about fashion, watch videos on youtube, keep yourself updated on social media, and of course also shop online!
Material & Washing
| Material: | 80% polyamide, 20% elastane |
|---|---|
| Top part material: | 87% polyester, 13% elastan |
| Structure | Mesh, jersey |
| Care instructions | Machine wash at 40 ° C, do not tumble dry, Dry clean allowed, Machine wash on gentle cycle |
Size & Shape
| Model height: | Our model is 186 cm tall and is wearing size M |
|---|---|
| Length: | Short |
| Inner leg length: | 27 cm (Size M) |
| Outer leg length: | 44 cm (Size M) |
| size-clothes | XS, S, M, L, XL, XXL |
|---|
2 reviews for Loose fit denim short
Add a review Cancel reply
Up-Sells Products
-
Denim shorts with rips
Save15.7%Save $11.00Only$59.002027/08/22 17:00:00$70.00Original price was: $70.00.$59.00Current price is: $59.00. -
Single-breasted blazer
Save12.2%Save $11.00Only$79.00Rated 3.50 out of 52027/08/05 17:00:00$90.00Original price was: $90.00.$79.00Current price is: $79.00. -
Asso 175 denim short
Save24.6%Save $16.00Only$49.00Rated 3.00 out of 52027/07/02 17:00:00$65.00Original price was: $65.00.$49.00Current price is: $49.00.








Park John –
Perfect!!!!
I ordered on Friday evening and on Monday at 12:30 the package was with me. I have never encountered such a fast order processing.
Marry Jane –
OMG I LOVE IT!!!
There was a small mistake in the order. In return, I got the correct order and I could keep the wrong one for myself. I ordered on Friday evening and on Monday at 12:30 the package was with me. I have never encountered such a fast order processing.