Ellesse collegiate t-shirt
$50.00
- Beautiful color
- Vegan nail polish
- Up to 60 days for free return
With the new fashion trends and all the available shopping options you can order your clothes online and make money without even leaving your house.
These days you can take your own inspiration and create something new for yourself. All you need to do is read books and magazines about fashion, watch videos on youtube, keep yourself updated on social media, and of course also shop online!
Material & Washing
| Material: | 80% polyamide, 20% elastane |
|---|---|
| Top part material: | 87% polyester, 13% elastan |
| Structure | Mesh, jersey |
| Care instructions | Machine wash at 40 ° C, do not tumble dry, Dry clean allowed, Machine wash on gentle cycle |
Size & Shape
| Model height: | Our model is 186 cm tall and is wearing size M |
|---|---|
| Length: | Short |
| Inner leg length: | 27 cm (Size M) |
| Outer leg length: | 44 cm (Size M) |
| size-clothes | S, M, L, XL, XXL |
|---|---|
| fabric | Cotton, Other, Viscose |
Be the first to review “Ellesse collegiate t-shirt” Cancel reply
Up-Sells Products
-
CK polo with tipping
Save up to15.7%Save up to $11.00Only$59.00$70.00Original price was: $70.00.$59.00Current price is: $59.00.
Related Products
-
-
Open-knit sweater
Save21.6%Save $11.00Only$39.99$50.99Original price was: $50.99.$39.99Current price is: $39.99.









Reviews
There are no reviews yet.